Studijní pobyt Radky Capicarové v Belgii

NULL

Úvodní fotka:

Studijní pobyt Radky Capicarové v Belgii

22/06/2020

Studijní pobyt Radky Capicarové v Belgii

Dne 2. února začal můj tříměsíční studijní pobyt v Belgii. Předem jsem věděla, že tu budu navštěvovat International Class, třídu složenou z 33 studentů z 11 různých zemí.
První měsíc jsme byli ubytováni do belgických rodin, což byla skvělá příležitost, jak poznat místní život a kulturu. Já jsem bydlela v menším městě Lier nedaleko Antverp, které jsou druhým největším městem v zemi, známé hlavně díky velkému přístavu, diamantovému průmyslu a belgickému malíři Rubensovi. Všechny rodiny byly velmi ochotné a starali se o nás pečlivě, takže stěhování na kolej bylo těžké, ale všichni jsme si rychle zvykli.
Naším novým městem se stal Leuven, studentské místo s nejrozsáhlejší a nejstarší katolickou universitou v Belgii. Město je také známé pro výrobu piva proslulé značky Stella Artois.
Co se týče studijního plánu, byl zorganizovaný jen pro naši třídu, takže jsme nenavštěvovali běžné přednášky na univerzitě. Celkem jsem zde absolvovala pět předmětů, zaměřených především na učitelství. Učební plán byl hodně nabitý, hodiny probíhaly od pondělí do pátku, a to každý den zhruba do 16:00. Klíčová byla hlavně práce ve skupinách a tvoření prezentací na daná témata. V rámci výuky se konaly také výlety, navštívili jsme například Brusel, Antverpy, Bruggy nebo Yper.
O kulturní rozmanitost v Belgii není nouze, celá země je rozdělena na tři druhy obyvatelstva – Vlámové, Valoni a Němci, čemuž odpovídají i tři úřední jazyky – Dutch (belgická forma nizozemštiny), francouzština a němčina. Na severu se také bez problémů domluvíte anglicky. Mimo jiné tu najdete spousty přistěhovalců z Maroka, Turecka, Itálie, Holandska nebo Španělska. Celkový počet obyvatelstva je srovnatelný s Českou republikou. Lidé jsou tu ochotní a přátelští, ale na druhou stranu je pro ně velmi cenné jejich soukromí, proto si od cizinců drží určitý odstup.
Pokud chcete cestovat po Belgii, nejvýhodnějším a nejlevnějším způsobem je vlak, díky malé rozloze země ji můžete procestovat opravdu skrz na skrz. Nejoblíbenějším dopravním prostředkem je však kolo, cyklostezky tu najdete všude a díky rovnému terénu nepotřebujete být sportovcem. Jediným problémem občas bývá zaparkování kola, protože ulice jsou jimi doslova posety, často vám připadá, že chodníky neslouží pro chodce, ale právě pro kola. Rychle si však zvyknete.
Belgie je mimo jiné známá pro svou výrobu čokoládových pralinek, vaflí, piva či smažených hranolek, které můžete ochutnat na každém rohu. Dalšími specialitami jsou mušle, ryby nebo sýry. Denní stravování Belgičanů je zcela odlišné, zpočátku nám trvalo, než jsme si zvykly na studené obědy v podobě bagety a na teplé večeře. Mě osobně však jejich kuchyně příliš nenadchla a už se těším na česká jídla.
Z celého pobytu mám nejen spousty zážitků, ale i zkušeností, které bych jinde nezískala. A kdybych si mohla vybrat, rozhodně bych tu zůstala déle než tři měsíce. Každému Erasmus jen doporučuji!

Radka Capicarová, 29.4.2013, Leuven 

Úvodní fotka:

Studijní pobyt Radky Capicarové v Belgii