Pracovní stáž na “ostrově Bohů”

Eliška Svárovská, Marcela Kosová

Úvodní fotka:

Pracovní stáž na “ostrově Bohů”

Komentář

22/06/2020

„Halo“ z Bali, z ostrova s tak barvitou kulturní tradicí a s náboženstvím, které nenaleznete nikde jinde. Z ostrova, o kterém se dozvíte ve druhém ročníku díky studii Kohoutích zápasů od amerického kulturního antropologa C. Geertze.
Už je tomu měsíc, co jsme tu, a díky studiu TK nahlížíme na místní tradice, způsoby chování úplně jinak než turisté či naši spoludobrovolníci. Úžasné je to, že po práci či o víkendech můžeme objevovat krásy ostrova. Na celé tři měsíce máme půjčený scooter a tak je to opravdu hračka.
Hned po příjezdu jsme měly možnost zažít intenzivní zkušenost s rituálem na oslavu výročí chrámu v naší vesnici. Balijci jsou neuvěřitelně teatrální osobnosti a svá přestavení doprovázejí hrou na hudební nástroje. Ve stejný okamžik probíhá několik takovýchto představení, lidé nosí dary a čekají na společné modlitby.
Jednou z mnoha dalších zkušeností a zážitků byla přítomnost myší v našem pokoji. Místní náboženství čerpá z hinduismu, budhismu a animismu, proto řešení, které máme „my“ v Čechách nepřipadá v úvahu. Kvůli reinkarnaci byla myš odchycena a přemístěna. A my jen čekáme, až se naše kamarádka opět vrátí.
Samozřejmě každé dobrodružství s sebou přináší i drobné problémy, my jsme se při hledání vodopádu stihly ztratit, okradli nás, ale s odstupem času se právě tyto příhody stanou vtipnou historkou, kterou budeme po příjezdu vyprávět.
Naší pracovní náplní je pomoc se vzděláváním sirotků, dětí ze znevýhodněných rodin a dětí se speciálními potřebami. Den začíná s hendikepovanými dětmi meditací. Následují pohybové aktivity, jako tanec a protažení. Po těchto rituálech se děti rozdělí do čtyř skupin, které reflektují jejich mentální a fyzické možnosti, a my asistujeme při výuce místním učitelkám. Rozvrhové aktivity se střídají s dny v týdnu, děti mají i kurzy vaření, sportovní den, hrají na lokální hudební nástroje, procvičují balijský tanec, učí se tvorbě umění, či ekologickému zemědělství. Dětem i učitelům jsme nápomocny na 4 hodiny. Zdejší organizace nemá finanční prostředky k zaplacení pedagogů angličtiny, a tak si po obědě připravujeme cvičení a aktivity na odpolední výuku tohoto cizího jazyka. Ve dvě hodiny se scházíme se zbylými skupinami dětí (sirotci a chudí) a vyučujeme je angličtině, díky které budou moci v budoucnu nalézt více pracovních příležitostí.
Na začátku stál nápad navštívit zajímavou zemi a ochota k dobrovolnické pomoci druhým. Díky úžasným programům UHK na podporu studentských mobilit a TK s ohromným množstvím pracovních příležitostí, už potom nebylo nad čím dlouze přemýšlet. Měsíc jsme si hledaly neziskovou organizaci, které bychom mohly být nápomocné. Podaly si žádost, počkaly na schválení a do 3 týdnů jsme letěly. Člověk se jen nesmí bát posouvat svoji komfortní zónu a musí přestat hledat výmluvy. Finanční stránka, jazyková bariéra ani zkouškové období problémem nebudou!
Proto můžeme vzkázat všem, kteří přemýšlejí nad pracovní stáží: „Nebát se a vytrvat“. Stojí to za to! Pokud někam vyrazíš jako my, potkáš nové lidi z celého světa. A co víc, budeš mít možnost žít nějakou dobu ve své vysněné destinaci. My už teď víme, že se vrátíme se zkušenostmi a zážitky na celý život.

Úvodní fotka:

Pracovní stáž na “ostrově Bohů”