Akademický rok 2011/2012 plný akcí

NULL

Úvodní fotka:

Akademický rok 2011/2012 plný akcí

Novinka

22/06/2020

Katedra organizuje přibližně s měsíční pravidelností kulturně-vzdělávací akce pro své studenty.
Významní představitelé jednotlivých evropských států v poslední době otevřeně kriticky vystoupili proti konceptu multikulturalismu a téma se stává součástí veřejné diskuse. Katedra se rozhodla reflektovat tento aktuální posun ve vnímání evropské identity prostřednictvím vědecké konference na téma: „Multikulturalismus nebo transkulturní komunikace?“, která se konala ve dnech 26.-27. března 2012. Akce se zúčastnilo více než 250 lidí a přínos konference bude díky podpoře Královéhradeckého kraje zhodnocen ještě v letošním roce formou odborné publikace. Kompletní program je ke stažení zde. Zvukové záznamy z úterního programu jsou ke stažení zde.
Ve dnech 21.-23. března 2012 přednášel na katedře významný americko-italský historik a teolog, prof. Dr. Benedict Thomas Viviano O.P., na téma myšlenky Božího království v dějinách, hledání historického Ježíše a teologie demokracie. Návštěva prof. Viviana byla podpořena díky projektu „Inovace studijního oboru Transkulturní komunikace a realizace výuky v anglickém jazyce“, na nějž pro roky 2012-2014 katedra získala prostředky ESF z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.
Dne 20. března 2012 prezentovala na katedře studentka 2. ročníku, Kamila Hejlíková, svoji zkušenost z opakovaného pobytu v Jihoafrické republice.
Druhá tuzemská exkurze v rámci výše zmíněného projektu, tentokrát po barokní krajině v okolí Kuksu, se pod vedením dr. Františka Burdy uskutečnila v pondělí 19. března. Cesta zdůraznila význam česko-německého šlechtického rodu pro hospodářský a kulturotvorný vývoj dané oblasti i zásadní význam Kuksu pro dějiny celého českého sochařství. Exkurze dále objasňovala inovativní a objevný přínos hraběte F. A. Šporka pro české divadlo, krajinnou architekturu, vzdělání apod.
Dne 16. února proběhla exkurze po Hradci Králové s názvem „Laboratoř moderní architektury“. Exkurze mapovala přerod pevnostního města v salón moderní architektury, kde se setkávaly české, rakouské a francouzské kulturní vlivy především na pozadí urbanistické a architektonické koncepce moderního města.
První ze dvou vzpomínkových večerů na Václava Havla, nenahraditelnou osobnost české kultury, proběhl dne 14. února 2012. Večer byl pojat jako beseda, promítání fotografií i projekce krátkých filmů o Václavu Havlovi s jeho blízkými přáteli fotografem Bohdanem Holomíčkem a scénáristou a režisérem divadla Na tahu Andrejem Krobem.V úterý 6. prosince vyučující spolu se studenty vzpomínali na výraznou postavu české kultury, zesnulého Ivana Martina Jirouse alias Magora. Komponovaným večerem provázeli dr. František Burda a dr. Zdenka Sokolíčková.
V úterý 8. listopadu 2011 se konala beseda pracovníka katedry, dr. Jaromíra Matějka, o životu nemocných a dobrovolnické činnosti lékařů v africké Ugandě.Studenti druhého ročníku vyrazili 7. listopadu 2011 v rámci kurzu Teorie a praxe médií na exkurzi do Hradeckého deníku, kde se dozvěděli více o práci novináře v regionálním tisku. Odkaz na fotogalerii najdete zde.
Pro studenty prvního ročníku katedra zorganizovala výjezdní seminář ve dnech 6. – 7. října 2011. Seminář, na němž výuka probíhala v neformální atmosféře setkání nových posluchačů s jejich pedagogy, byl koncipován jako výlet do barokní krajiny v okolí Kuksu a Žírče. Součástí byl i krátký artefiletický workshop.
Zimní semestr jsme na konci září 2011 zahájili vernisáží Tomáše Pilaře, jednoho z nejzajímavějších a nejtalentovanějších současných mladých malířů, jehož práce jsou i nadále vystaveny v kancelářích a učebnách katedry.
Na Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové se ve středu 23. března 2011 uskutečnila konference k 800. výročí narození sv. Anežky České „Osobnost – vlast – hodnoty“. Cílem konference bylo poukázat na význam personálních vzorů při vytváření hodnot, zejména vztahu k vlasti. Přednášky a diskuse byly rozděleny na dopolední a odpolední část, během kterých vystoupili například profesoři Petr Piťha, Jan Sokol a Rudolf Zahradník či jeden z nejvýznamnějších českých literárních historiků docent Jaroslav Med. Pozvání na konferenci přijal také pražský arcibiskup Dominik Duka.
Akci pořádala Katedra kulturních a náboženských studií Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové ve spolupráci s Diecézním teologickým institutem královéhradeckého biskupství.

Úvodní fotka:

Akademický rok 2011/2012 plný akcí