Monoxylon III. – Cesta za hranice každodennosti

3. ročník TK

Úvodní fotka:

Monoxylon III. – Cesta za hranice každodennosti

Novinka

22/06/2020

Katedra kulturních a náboženských studií z Pedagogické fakulty UHK vás zve prostřednictvím svého oboru Transkulturní komunikace na přednášku a video projekci Monoxylon III. – Cesta za hranice každodennosti.
Hosté se mohou těšit na dokumentární film expedice, která se uskutečnila tohoto roku a následné přednášky od doc. PhDr. Radomína Tichého Ph.D., který patří k významným osobnostem experimentální archeologie v ČR. Celá akce bude završená diskuzí, ve které budou mít hosté příležitost pokládat otázky samotným členům expedice.
Vstup: FREE

Monoxylon

Expedice Monoxylon patří k expedicím, která má pestrou historii. Na počátku všeho byla otázka doc. PhDr. Radomína Tichého Ph.D. (zvaného náčelník), na jakých plavidlech se lidé přepravovali v nejstarším období zemědělského pravěku. Z této otázky se zanedlouho zrodila představa využívání dřevěných lodí, které byly vydlabané z jednoho kusu kmene (tzv. monoxyly). To přispělo k uskutečnění projektu skupinou nadšenců, kteří toužili po dobrodružství. Snahou expedice je úzce propojovat vědu v podobě experimentální archeologie a dobrodružné námořní plavby. Zdůraznit význam primitivních dřevěných lodí a prakticky ověřovat jejich využití. Tak vznikla idea expedic Monoxylon.

– Expedice Monoxylon I. byla uskutečněna v roce 1995. Motivem byl test přepravy lidí, plodin a zvířat pomocí člunu, jež byl bez konkrétní předlohy vydlabán pomocí nástrojů z období neolitu (mladší d. kamenné). Trasa byla naplánována napříč Egejským mořem od ostrova Samos, který se nachází v těsné blízkosti u tureckého pobřeží. Vedla přes řetězec ostrovů Ikaria, Mykonos, Tinos, Andros a Euboia až na pobřeží poloostrova Atika, kde skončila poblíž městečka Nea Makri.
– Expedice Monoxylon II. (srpen–září 1998) testovala podmínky námořní mořeplavby podél pobřeží Itálie, Francie, Španělska a Portugalska. V oblasti, kde pravděpodobně docházelo k raně neolitické akulturaci kulturou kardial-impresso. Byla organickým navázáním na první expedici, část posádky byli tedy již zkušení mořští vlci z egejského dobrodružství. Konkrétní předlohou pro stavbu Monoxylu II. byl nález neolitického člunu z lokality Bracciano (Itálie).
– Expedice Monoxylon III. (květen–červen 2019) již v pořadí třetí expedice po více než 20 lety se uskutečnila z poloostrova Atiky (Řecko), odkud vedla plánovaná trasa přes řetězec ostrovů na ostrov Mélos, kde se nachází významný zdroj obsidiánu. Ten představoval pro neolitickou dobu jako praktickou surovinu, která se stala vývozním materiálem. Hlavním cílem expedice byla plavba z ostrova Santorini na Krétu, která tvořila nejdelší trasu z celé expedice. Svým činem se tak dostala expedice pod široký zájem médií a tisku. Pro tuto výpravu se využil dubový člun z expedice Monoxylon II. pro své dobré vlastnosti, který se osvědčil mimo jiné i na otevřeném moři.

Úvodní fotka:

Monoxylon III. – Cesta za hranice každodennosti