Uhlí není černobílé

Zdenka Sokolíčková

Úvodní fotka:

Uhlí není černobílé

Novinka

20/10/2020

Uhlí není černobílé: Klimatická změna a globalizace na 78. rovnoběžce

Jak spolu souvisí těžba uhlí, turistický boom, geopolitika, sociální nerovnosti a tající ledovce?

Městečko Longyearbyen na norském souostroví Svalbard ve vysoké Arktidě je unikátním ztělesněním hned několika dilemat antropocénu (či spíše kapitálocénu). Sociální antropoložka Zdenka Sokolíčková bude skrze výpovědi těch, s nimiž se behem terénního výzkumu od února 2019 setkává, vyprávět příběh o lokálních dopadech globálního přehřívání.

Lidé v Longyearbyen z první ruky zažívají stále se zrychlující klimatickou změnu (od 70. let průměrná roční teplota vzrostla o 5°C), ale které také nesou následky geopoliticky motivované transformace z hornické národnostně homogenní komunity na melting pot závislý na konzumu „panenské arktické divočiny“.

Co vlastně znamená a co způsobuje „zelené gesto“ utlumení těžby kvalitního černého uhlí vhodného pro metalurgický průmysl? Může být turismus ekologicky, ekonomicky a společensky udržitelný? Jak zde lidé vnímají jasně viditelnou klimatickou změnu a jak proměňuje jejich vztah k místnímu prostředí? Přednáška se pokusí skloubit podrobnou sondu do konkrétní lokality s obecnými úvahami na téma rozporů globalizace a klimatické změny.

Úvodní fotka:

Uhlí není černobílé

Odkazy a soubory: