Profesor Tomáš Petráček v Českém rozhlase Hradec Králové.
Tým HK
Úvodní fotka:
V Českém rozhlase Hradec Králové o našem cyklu přednášek o vztahu města a církve a samozřejmě taky o… však vy víte.
Vy jste nás také přišel pozvat na cyklus osmi historických přednášek pro veřejnost, které se budou konat teď od středy v atraktivních církevních interiérech Hradce Králové. O co se jedná?
Vzniklo to tak, že letos Hradec Králové intenzivně slaví 800 let od první zmínky o městě. Už to nebyla sídelní aglomerace městského typu, ale skutečné královské město se vším všudy. A tak jsme si s hradeckým biskupem Janem Vokálem řekli, že by církev chtěla také k oslavám přispět. Vymysleli jsme cyklus osmi přednášek o vztahu církve a města. Jak se církev podílela na budování našeho slavného města. Děláme to ve spolupráci s kolegy z Filozofické fakulty UHK, kde jsou vynikající historici, a protože máme poměrně hodně přátel a vazeb, tak jsme k tomu pozvali třeba i Miloše Doležela, známého spisovatele a básníka.
A napadlo nás udělat přednášky v místech, kam se lidé běžně nedostanou. Jako je bývalý seminární kostel svatého Jana Nepomuckého, dnes Městská hudební síň. Tedy vždy je ta přednáška nějak vázaná na to konkrétní místo. Jednu bude mít také známá hradecká postava, poslanec Parlamentu České republiky Matěj Havel, který je můj bývalý doktorand. Ten bude mluvit o kanovníku Reylovi a zase to bude v dnešní budově Biskupského gymnázia, kde je krásná kaple, kam se lidé normálně nemají šanci dostat a kterou právě kanovník Reyl postavil.