Pracovní stáž v Egyptě

Eliška Soukupová

Úvodní fotka:

Pracovní stáž v Egyptě

Komentář

06/09/2022

V lednu roku 2021 jsem se rozhodla, že bych alespoň část letního semestru prvního ročníku magisterského studia ráda strávila v zahraničí. Oslovila mě možnost pracovní stáže v zahraničí, kterou nabízí UHK. Vyřídila jsem si potřebné žádosti a během měsíce jsem už mohla nakupovat jednosměrnou letenku do Egypta. Možnost strávit několik měsíců v Egyptě mě přivedlo k myšlence věnovat svou diplomovou práci právě zdejšímu prostředí.

Po dokončení druhého ročníku magisterského studia a po ukončení všech předmětů jsem si opět koupila letenku do Egypta, kde se z mé pracovní stáže stala regulérní práce. V roce 2021 jsem v Egyptě strávila devět měsíců a v roce 2022 zde budu již 7 měsíců. Žiji ve městě El Gouna, tedy ve městě, které se odlišuje od jiných egyptských letovisek. Jedná se o „soukromé“ město připomínající svou atmosférou Azurové pobřeží. I proto jsem chtěla vidět všední zdejší život.

V červenci 2022 jsme s partnerem vyrazili na cestu po Egyptě. Naše trasa vedla z El Gouny na jih přes Safagu, Quseir, Marsa Alam až do města Berenice v jižním Egyptě, které je pouhých 114 km od sudánských hranic. Poté jsme odjeli zpět k pobřežnímu Marsa Alam a odtud jsme se přesunuli přes 250 kilometrů dlouhou poušť k řece Nil. Podél Nilu jsme se pak vydali do Asuánu a nakonec na sever přes Edfu, Luxor, Kenu zpět do El Gouny. Po cestě jsme zažili mnoho checkpointů s vojáky držícími samopaly.

Cestou ze severu na jih je patrný postupný úbytek turistů a přibývající počet místních obyvatel. Mnoho Evropanů vidí Egypt jako turistickou destinaci, ovšem Egypt je především poušť. Podél Nilu je pak zemědělská oblast se spoustou zeleně a to je důležité pro místní obyvatelstvo, protože právě voda je pro místní obyvatele klíčová. Díky ní mohou pěstovat plodiny na polích nebo se starat se o domácí zvířata a udržovat tak specifické životní podmínky. Podél Nilu je dopravním prostředkem osel a pěstuje se zde cukrová třtina. V samotném Asuánu jsme pak byli v núbijské vesnici, kde je vše velmi tradiční a barevné, ale už trochu “turisticky zkažené.” Vzdělání je pak v Egyptě diskutovaným tématem, ale stále zde žijí negramotní obyvatelé. Setkali jsme se tak s místním mužem, který nám vysvětloval své rodinné poměry a odkazoval na svých šest dětí. Poukazoval také na teplotu v jeho obýváku, která byla velmi vysoká, protože si nemůže dovolit klimatizaci. Při předání telefonního čísla nám pak vysvětlil, že musíme volat, protože neumí číst ani psát. Ekologická situace je pak také v Egyptě specifická.

Studovat transkulturní komunikaci na UHK je skvělá příležitost pro rozšíření obzorů, ale věnovat několik měsíců života pobytu v jiné zemi je velice důležitá a obohacující zkušenost a obzvláště důležitá je pro mladé studenty. Teorie a praxe je neoddělitelná a jedna bez druhé nemůže fungovat, a pokud se na přednáškách učíme o kulturách, pak považuji za velice důležitý osobní kontakt se členy jiné kultury, aby bylo možné porovnávat nabyté teoretické poznatky a osobní zkušenosti. To pak třeba může tvořit i základ pro terénní výzkum. Pro mě pak osobně bylo významné, že na terénním výzkumu byla založena má bakalářská i diplomová práce.

Úvodní fotka:

Pracovní stáž v Egyptě