Poslouchejte nás!

tým TK

Úvodní fotka:

Poslouchejte nás!

Komentář

06/03/2021

Pro všechny, kterým udělá radost audio k vaření, čekání na vlak, pití kávy, stavění sněhuláka. Nebo pro ty, kteří uvažují o studiu Transkulturní komunikace a se kterými se teď bohužel nemůžeme doopravdy potkat. Slibujeme, že umíme přednášet i déle než dvacet minut, že umíme i víc cizích slov. A že se vždycky nejvíc těšíme na otázky z publika.

Tomáš Petráček „Upalování čarodějnic“ /29:00 minut, Český rozhlas Vltava/
O čarodějnictví: jak se s historií čarodějnických procesů vyrovnává katolická církev, jak lidé těžkých dobách mívají sklon hledat „viníky“. O tom, že dávné příběhy by měly být výzvou dívat se pozorně kolem sebe.

Tomáš Petráček „Dějiny“ /29:02 minut, Český rozhlas Vltava/
Když pochopíme svou dějinnost, nahlédneme přes horizont okamžiku „tady a teď“. Najednou je zřejmé, že náš svět a hodnoty nejsou jediné možné ani samozřejmě správné. A že je možné aktivně utvářet svou budoucnost.

Davida Bouma a Tomáš Halík o anglickému dominikánovi a tomistickému teologovi Victoru Whiteovi. Moderuje Martin Bedřich /1 hodina 18 minut, Dominikánská 8/

Miloš Zapletal v diskuzním pořadu „Zdeněk Liška: Velký příběh české filmové hudby pokračuje“ /20:26 minut, Český rozhlas Vltava/
Zdeněk Liška je autor fascinujících soundtracků filmů jako Marketa Lazarová, Vynález zkázy, Malá mořská víla, Obchod na korze nebo Spalovač mrtvol. Ale také známé úvodní znělky 30 případů Majora Zemana. Skladatelova osobnost se dočkala nového dokumentárního portrétu Hudba Zdeněk Liška, který natočil hudební publicista Pavel Klusák.

Petr Macek „Základy evropské civilizace a boj o univerzální hodnoty“ /45:29 minut, kurz Úvod do transkulturní komunikace/
Úvaha o evropské civilizaci jako složitém dědictví, s nímž se potýkáme, k němuž nemůžeme snadno připojit kladné či záporné hodnocení. Dědictví, které před nás klade otázky po tom, co tvoří naši lidskost a co je smysluplné.

Zdenka Sokolíčková „Nejstarší syn má ve třídě další české dítě, chválí život na Špicberkách antropoložka Zdenka Sokolíčková“ /10:39 minut, Radio Prague International/
Patří ke komunitě krajanů, kteří žijí v zahraničí několik let a pak se vrací zpět do Česka. Na Špicberky odjela s celou rodinou. Jaké bylo přijet do minus 24 pod nulou? Našla si tam přátele? Jaké se staví na Špicberkách domy? Žijí tam i další Češi? Vytočili jsme telefonní číslo právě v době, kdy tu končí polární noc.

František Burda „Obraz versus literární obrazy“ /22:58 minut, Fresh Eye/
O literárně-výtvarných dílnách Ars Poetica: celoroční četba textů, příroda, pohyb, obrazy.

Jana Karlová „Díky a navzdory Atlantiku“ /23 minut, Naše společná přítomnost/
Bretonský maják jako metafora lidského světa, v němž se propojuje pokora i odhodlání, síla i křehkost, respekt k základním pravidlům přírodního místa i značná dávka kreativity.

Úvodní fotka:

Poslouchejte nás!