Erasmus trochu jinak

Pavla Michálková

Úvodní fotka:

Erasmus trochu jinak

Komentář

03/05/2016

Právě jsem se vrátila zpátky domů poté, co jsem strávila osm měsíců v Holandsku, kde jsem absolvovala stáž v rámci programu Erasmus.

Avšak na poslední dva měsíce této stáže jsem se přihlásila jako učitelka angličtiny do Kambodže. Mé rozhodnutí jet právě sem bylo založeno na mé touze dělat něco, čím bych si více uvědomila, jak privilegovaný život žiji a zároveň rozšířit své obzory tím, že zažiji zcela jiný způsob života. To, co jsem získala touto zkušeností bylo mnohem víc, než jsem kdy mohla vůbec předvídat.

Pracovat jako dobrovolník v Kambodži

Moje práce pro organizaci Nový most v Kambodži spočívala v zapojení se do výuky angličtiny na třech různých školách nacházejících se v městečku Siem Reap.
Děti mluvily anglicky velmi málo, ale všechny se tak rády učily. Byla jsem překvapená z toho, jak byly nadšené, že mohou chodit do školy, a to včetně sobot. Žáci zde se učí zejména opakováním (memorováním) a recitací, takže jiné aktivity jako hry a ruční (řemeslné) práce jsou velmi kladně přijímány.
Kromě výuky anglického jazyka jsem vytvořila projekt zubní hygieny, který učil děti, jak by si měly čistit zuby. To bylo pro většinu z nich něco, co dělaly poprvé ve svém životě. Díky sponzorským darům jsem mohla poskytnout jídlo a školní potřeby mnohým z nich, což bylo velmi emocionální. Vidět, jak jsou všechny ty maličké bytosti vděčné jen za pytel rýže.
Co mě opravdu ohromilo, byli krásní lidé. Z historie Kambodži a ne zas tak vzdálené genocidy víme, že lidé mají v sobě velké množství bolesti i trauma, kterým museli projít. Nicméně, každý zde se zdá být tak moudrý a spokojený se svým životem. Kambodžané jsou velmi přátelští a já jsem šťastná, že jsem mohla strávit nějaký čas v jejich zemi, setkávat se s nimi a mohla některým z nich pomoci.
Byla to jedinečná příležitost nahlédnout do života lidí, kteří nemají skoro nic, měřeno našimi západními standardy, a přesto jsou velkorysí, laskaví a šťastní.

Trvalé vzpomínky

Nemohu opravdu slovy vyjádřit, jak čas stráveny v Kambodži změnil můj život. Nemohu se dočkat, až se znovu vrátím zpět dělat to, co s jistotou mohu, protože jsem již pracovala na svém vlastním projektu zaměřeném na podporu anglického vzdělávání pro potřebné kambodžské děti v oblasti zvané Samrong.
Škola BambooGrass je otevřena od začátku března. Zde je před námi ještě dlouhá cesta, aby děti dosáhly řádného vzdělání a tím získaly i lepší vyhlídky do budoucnosti. Škola BambooGrass je v této oblasti jediná, a tak cesta některým dětem trvá až dvě hodiny, aby vůbec mohly vyučování navštěvovat.

Slovo Aw Kun znamená Děkuji. Slyšela jsem je od místních často. Děkovali mi za mou práci dobrovolníka, ale abych byla upřímná, já chci říci Aw Kun Kambodže za tak neuvěřitelný zážitek.

Úvodní fotka:

Erasmus trochu jinak